Projekt Państwowego Instytutu Geologicznego „Surowce z klasą”

W ramach projektu „Surowce z klasą” dnia 28 kwietnia 2017 r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w nietypowych lekcjach geografii. Poświęcone one były trzem surowcom mineralnym : miedzi, węglowi brunatnemu oraz soli kamiennej, a w rolę prelegenta wcielił się Pan Marek Marciniak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Uczniowie z lekcji dowiedzieli się między innymi, gdzie w Polsce eksploatuje się owe surowce, jakie są warunki ich powstawania, a także gdzie i w jaki sposób możemy je wykorzystywać. Prezentacje multimedialne oraz zdjęcia przeniosły gimnazjalistów m.in. w rejony największej odkrywki węgla brunatnego w Polsce- do Bełchatowa, wnętrza kopalni miedzi w KGHM oraz do kopalni soli w Kłodawie. Każdy uczeń miał także okazję dotknięcia wybranych surowców, wśród których znalazły się m.in. okazy węgla z odciśniętymi fragmentami karbońskich skrzypów, a także zadania pytania prelegentowi.

Lekcje w bardzo ciekawy sposób przyczyniły się do poszerzenia wiedzy młodych gimnazjalistów na temat ważnych surowców występujących w naszym kraju.

Autor notatki: Małgorzata Sławek