„Balladyna” – przedstawienie w wykonaniu młodzieży z koła teatralnego

     W minioną sobotę w sali widowiskowej w Dolsku młodzież z koła teatralnego Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich wystawiła „Balladynę” na podstawie dramatu Juliusza Słowackiego.

Niestety tego dnia w gronie młodych aktorów zabrakło Kacpra Binka, któremu nie pozwoliła na to choroba. Jednak koledzy nie zapomnieli o nim i życząc mu powrotu do zdrowia, zagrali dla niego, o czym na początku spektaklu poinformowali licznie zebraną publiczność.

„Balladyna” to historia dwóch sióstr – Aliny i Balladyny – rywalizujących o względy księcia Kirkora. By zdobyć męża, mają one współzawodniczyć w zbieraniu malin. Ta, która prędzej zbierze cały dzban owoców – poślubi księcia. Kiedy Balladyna dostrzega, iż to jej siostra zwycięży w konkursie – zabija Alinę. To jednak dopiero początek zbrodni jakich dopuściła się tytułowa bohaterka dramatu. Widzowie z zapartym tchem śledzili poczynania dziewczyny ogarniętej żądzą władzy. Pierwsza zbrodnia pociągnęła za sobą bowiem kolejne, motywowane chęcią utrzymania zdobytej władzy. Gdy spełniło się w końcu marzenie Balladyny i została władczynią absolutną na zamku (zabiła bowiem również swojego męża), postanowiła odtąd rządzić uczciwie i sprawiedliwie. Słowacki nie pozwolił jednak, by zabójczyni zatriumfowała i uśmiercił ją uderzaniem pioruna. Fabuła dramatu posłużyła dramaturgowi do ukazania złożonej i bardzo skomplikowanej ludzkiej natury, która jest skłonna do zła i podatna na liczne pokusy, które czyhają na człowieka każdego dnia. Balladyna jest więc także tragedią o moralności i jej wiecznych prawach. Słowacki podkreślił w dramacie, że zło jest siłą degradującą człowieczeństwo.

Młodzież wystawiająca spektakl wykazała się dużą znajomością reguł aktorskich i w wiarygodny sposób przedstawiła historię złej dziewczyny, która za wszelką cenę postanowiła zdobyć władzę. Na uwagę zasługiwała też interesująca scenografia oraz oświetlenie i muzyka, które w znakomity sposób dopełniały elementy  świata przedstawionego i przeniosły widzów w legendarne czasy króla Popiela III w pobliże jeziora Gopło.

W przedstawieniu wystąpili:
Balladyna – Alicja Krawczyk
Kirkor – Antoni Chojnacki
Wdowa – Wiktoria Tomczyk
do roli Pustelnika przez wiele miesięcy przygotowywał się Kacper Binek
Goplana – Aleksandra Pazoła

Grabiec – Bartłomiej Olejniczak
Skierka – Ada Nowacka
Chochlik – Anna Frąckowiak
Kostryn – Adam Wojciechowski
Filon – Przemysław Nowak
Kanclerz – Dominika Burlaga
Alina, poseł miejski, woźny – Katarzyna Adamczak
Gralon – Paulina Grzegorek
Goniec, pierwsza kobieta – Marcelina Miazga
Dziewczyna, Stara, lekarz – Zuzanna Sierleja
Druga kobieta, szlachcic, pan – Olga Marchlewska
Starzec, szlachcic, pan – Jan Błaszczyk
Sługa, młodzieniec, rycerz, strażnik – Wojciech Pietrzak
Oprawa muzyczna – Piotr Stajkowski, Filip Matuszewski
Oświetlenie – Wiktor Zgardziński, Kacper Jankowski
Nagłośnienie – Mikołaj Owsianny, Stanisław Kamiński

Autor notatki: Z. Dłużak


« z 2 »