Szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego

Dnia 20 października 2017r. odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego. Startowało w nim pięcioro uczniów z drugich i trzecich klas gimnazjalnych.

W ciągu 90 min. młodzież musiała zmierzyć się z 24 zadaniami, spośród których aż 17 było zadaniami otwartymi. Pochłonęły one większą część czasu przeznaczonego na rozwiązanie testu, dlatego uczniowie musieli się spieszyć, aby zdążyć wykonać wszystkie zadania. Ten etap okazał się trudny. Wymagał od uczestników nie tylko wiedzy i umiejętności polonistycznych, ale także wiedzy historycznej, np. na temat tego, kto dawniej mieszkał w Lidzbarku Warmińskim i jaką pełnił godność, kim był Wergiliusz, co wcale nie wynikało z treści czytanych utworów. Uczniowie musieli wgłębić się w niuanse, pojedyncze słowa, np. znaczenie archaizmu „samotrzeć”, najdrobniejsze szczegóły tekstów składających się na listę konkursowych lektur, które co roku się zmieniają, więc na ich omówienie pozostaje zaledwie półtora miesiąca. Warto dodać, że pojawiły się zadania dotyczące lektury, która nie została ujęta na liście do konkursu.

Niestety, nikomu nie udało się zakwalifikować do etapu rejonowego, ale wiedza i umiejętności, które uczniowie zdobyli w trakcie przygotowań, pozostaną i na pewno się przydadzą.

Autor notatki: Ewa Śmieińska