Tworzymy kulturę szacunku w sieci – Podsumowanie obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu

            We wtorek 27 lutego miało miejsce  podsumowanie obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2018, który przebiegał pod hasłem Tworzymy kulturę szacunku w sieci.
            Od początku lutego prowadzone były w szkole następujące działania, mające na celu przypomnienie ważnych kwestii związanych z bezpieczeństwem oraz szacunkiem wobec siebie i innych użytkowników internetu:

– zajęcia edukacyjne we wszystkich klasach gimnazjum i wybranych klasach szkoły podstawowej połączone z konkursami
– uczniowie klas II i III szkoły podstawowej zmagali się z zadaniami w quizie „Bezpieczny Internet”
– uczniowie klas IV i VI szkoły podstawowej omawiali zagadnienia związane z bezpieczeństwem w Internecie oraz rozwiązywali związane z tematyką quizy.
– klasy II i III gimnazjum brały udział w szkolnym konkursie na mem o internecie i bezpieczeństwie w sieci pt. MEM wszechczasów;)
– klasy VII wykonywały plakat, którego temat brzmiał: „Serfuj i szanuj innych w sieci – lepszy internet zaczyna się od ciebie”; był to konkurs o zasięgu Ogólnopolskim, organizowany przez Szkołę Podstawową nr 29 w Częstochowie. Opiekunem szkolnego etapu konkursu była

 p. Małgorzata Sławek.
–  szkolna telewizja przeprowadziła sondę wśród uczniów naszej szkoły zadając pytania : Co to znaczy być bezpiecznym w sieci? oraz Co dla ciebie oznacza pojęcie „kultura szacunku” w sieci?  Nad całością tego przedsięwzięcia czuwali opiekunowie szkolnej TV – p.Beata Szafraniak
i p.Jacek Woroch
– w działania włączył się także samorząd szkolny; 6 lutego na korytarzach szkolnych pojawiły się karteczki z kodami do zeskanowania, ukryte były tam bardzo praktyczne porady np. jak radzić sobie z natrętnym hejterem, co robić, do kogo zwrócić się w przypadku zagrożenia w sieci. Na najwytrwalszych, chociaż nielicznych poszukiwaczy zakodowanych informacji, w świetlicy szkolnej czekała słodka niespodzianka.

            Uczestnicy wtorkowego podsumowania DBI 2018 mieli okazję obejrzeć krótki i pełen treści spektakl zatytułowany W sieci, przygotowany przez Szkolne Koło Teatralne z p. Beatą Szafraniak. Ta krótka forma teatralna dotykała wielu ważnych spraw, takich jak bezpieczeństwo, szacunek wobec siebie i innych w sieci.

A oto wyniki przeprowadzonych konkursów:
Konkurs  MEM wszechczasów;)
I miejsce kl. IIIa G Wiktoria Jędroszkowiak, Wiktoria Tomczyk i Miłosz Langner
II miejsce kl. IIb G Andrzej Szmyt, Stanisław Kaminski, Piotr Stajkowski i Kamil Konieczny
III miejsce kl. IIc G  Sandra Pieczewska i Patrycja Korzycka

Konkurs na plakat „Serfuj i szanuj innych w sieci – lepszy internet zaczyna się od ciebie”
exequo I miejce:
Karolina Gronek kl. VIIa
Julia Sławek kl. VIIb
Przemek Drożdziński kl. VIIb
Prace tych osób zostały wysłane do etapu ogólnopolskiego i tam na około 100 nadesłanych plakatów, praca Julii zajęła III miejsce. Gratulujemy!!! Nagroda w drodze:)

Quiz „Bezpieczny Internet”– wyniki wkrótce!

                                    Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!!!

Drodzy uczniowie, DBI obchodzony jest tylko raz w roku, mamy jednak nadzieję, że o bezpieczeństwo i szacunek w  sieci będzie dbać każdego dnia.

Autor notatki: Anna Chuda


« z 2 »

 

 

 

 


Wypowiedzi uczniów –   Co to znaczy być bezpiecznym w sieci? oraz Co dla ciebie oznacza pojęcie „kultura szacunku” w sieci?