Wycieczka do Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

W dniu 27.05.2019 r. klasy 4 A i 4 C pod opieką wychowawczyń, Katarzyny Mazurek i Ewy Śmieińskiej uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

Dzięki pełnej wrażeń lekcji muzealnej:Jak powstało państwo polskie? dzieci mogły przenieść się w czasy średniowiecza i doświadczyć, jak żyło się naszym przodkom w odległej przeszłości. Wykazały się przy tym dużą wiedzą zdobytą na szkolnych lekcjach historii. Kolejną atrakcją było zwiedzanie zgromadzonych w Muzeum w wyniku prac archeologów eksponatów połączone z emisją krótkich filmów przybliżających historię kształtowania się naszego państwa. Uczniowie na własne oczy zobaczyli różnego typu źródła historyczne. Dzięki temu utrwalili posiadane wiadomości, które doskonale wykorzystali na Wzgórzu Lecha w trakcie zwiedzania wspaniałej gotyckiej Katedry w Gnieźnie, jej podziemi oraz oglądania odlanych w XII w. z brązu Drzwi Gnieźnieńskich, przedstawiających historię św. Wojciecha i stanowiących jeden z najbardziej interesujących zabytków europejskiej sztuki ludwisarskiej okresu romańskiego, a obecnie zdobiących południowy portal Katedry. Wycieczka nie byłaby pełna, gdybyśmy nie odwiedzili w McDonalda i nie zakupili pamiątek.

Po kilku godzinach pełnych wrażeń bezpiecznie wróciliśmy do Dolska. Ta lekcja historii na pewno zaowocuje w przyszłości.

Autor notatki: Ewa Śmieińska