Dolsk osiemnastowieczny – śladami bp Teodora Czartoryskiego.

Nasza grupa projektowa w ramach zajęć Cyfrowa Szkoła 2020, wykonała gazetkę szkolną analizując drzewo rodowe rodziny Czartoryskich oraz plakaty i model pałacu biskupiego XVIII-wiecznego Dolska. Wnukiem Jana Andrzeja Morsztyna a bratem Konstancji , matki Stanisława Augusta Poniatowskiego był biskup poznański i warszawski książę Teodor Kazimierz Czartoryski. Zaszczytny swój urząd pełnił przez trzydzieści lat, od 1738 roku. Aktywnie i hojną ręką służył diecezji poznańskiej, obejmując wtedy także archidiakonat warszawski. Jednak szczególnie upodobał sobie Dolsk i do dnia dzisiejszego jest najbardziej utytułowanym dolszczaninem w historii miasta.

27 lutego 2020 roku, mając za przewodnika pana dyrektora Wojciecha Dudzińskiego wybraliśmy się na zwiedzanie „białej” szkoły, jednego z nielicznych, zachowanych w naszym mieście budynków z tego okresu.  

Czartoryski w czasie swej 30-letniej rezydencji w Dolsku dźwignął własnym kosztem dobra kościelne, przebudował pałac i zlecił wybudowanie dwóch pawilonów w stylu francuskim. Do dzisiaj przetrwał jeden z nich, a znamy go jako budynek starej szkoły. Zbudowany był na planie prostokąta, fasadą zwrócony na południe. Wysoki, choć jednopiętrowy. Fasady budynku są ozdobione pilastrami a rozkład wnętrz dwutraktowy z korytarzem. Imponujące są  głębokie, murowane piwnice z ukrytymi i tajemniczymi pomieszczeniami oraz potężny drewniany strych, ukazujący ujścia kominów „portkowych”.

Na ścianie wschodniej budynku znajduje się odsłonięta w 2012 roku tablica ku czci biskupa poznańskiego Teodora Czartoryskiego, upamiętniająca  jego zasługi dla miasta i opis działalności.

                                                                                                                                     Cyfrozy&Cyfraki

autor notatki: Anna Ważbińska – Busz