Wizyta w Bramie Poznania

               Dnia 17 czerwca 2016 roku przy niezbyt sprzyjającej aurze (padało troszkę) odwiedziliśmy nasze miasto wojewódzkie, a dokładnie Centrum Interpretacji Dziedzictwa BRAMA POZNANIA – ICHOT. Miejsce to zaskoczyło nas bardzo pozytywnie. Zlokalizowane w najstarszej części miasta Poznania, nad rzeką Cybiną tuż przy poznańskiej katedrze obejmuje modernistyczny, nowoczesny budynek oraz Śluzę Katedralną. Najciekawsze jednak czekało nas wewnątrz. Dokładnie o godz. 12:00 wraz z przewodnikiem rozpoczęliśmy zwiedzanie muzeum. Przechodząc przez cztery sale: Gród, Wodę, Złoto i Witraż w multimedialny sposób przybliżyliśmy sobie początki historii naszego państwa. Całość ekspozycji zrobiła na nas duże wrażenie, szczególnie nowoczesne podejście do zwiedzania.

W Bramie Poznania mieliśmy okazję uczestniczyć także w warsztatach edukacyjnych „Mieszko Europejczyk”, które czasy pierwszych Piastów porównywały w bardzo ciekawy sposób ze współczesnością, w szczególności w kontekście wejścia Polski do Unii Europejskiej. Ukoronowaniem warsztatów była gra dydaktyczna: domino historyczne, przy układaniu którego wywiązała się niesamowita rywalizacja.

                     To nie koniec naszej wycieczki… Po przejściu przez kładkę nad Cybiną przeszliśmy w okolice katedry poznańskiej, gdzie na ulicy Księdza Ignacego Posadzego znajduje się Rezerwat Archeologiczny Genius Loci. Miejsce to jest oddziałem Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, gdzie oryginalne wykopaliska Ostrowa Tumskiego prezentowane są w bardzo ciekawy sposób, m.in. dzięki technikom 3D i holografii. Pani archeolog, która była naszym przewodnikiem oprowadziła nas po sali ekspozycyjnej reliktów wału grodu poznańskiego, do której musieliśmy dojść po szklanej podłodze, pod którą znajdują się wykopaliska.

                Poznań znów żegnał nas w deszczu, ale moc wrażeń wynagrodził nam brzydką pogodę…  Była to dla nas wszystkich fantastyczna lekcja historii Polski.   

Autor notatki: Małgorzata Sławek


« z 5 »