Lekcja geografii na UAM

                 Dnia 04 kwietnia 2017 r. grupa drugoklasistów pod opieką Pani Małgorzaty Sławek i Pani Beaty Królak wzięła udział w XV Dniach Turystyki organizowanych przez Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Cała wizyta w Kampusie Morasko obfitowała w wiele atrakcji. Uczniowie pod opieką instruktorów zmagali się ze ścianką wspinaczkową, a także fantastycznie bawili się w zabawach, zarówno słownych, jak i zręcznościowych przygotowanych dla nas przez studentów Wydziału Turystyki i Rekreacji.

Ważnym elementem naszej wyprawy był udział w jednym z wybranych wykładów o niezwykłych miejscach na Ziemi. Mieliśmy przyjemność przenieść się prawie na koniec świata dzięki wykładowi „Pocztówki z końca świata – o Patagonii, emocjach i radości poznawania”, który z nutką humoru przedstawił profesor Jacek Kotus.

Ciekawym doświadczeniem dla uczniów była wizyta w Muzeum Ziemi, gdzie dr Joanna Jaworska zaprezentowała nam najwspanialszy okaz, czyli największy w Europie meteoryt żelazowy. Meteoryt waży aż 261 kg i został wydobyty z rejonu Rezerwatu Morasko, gdzie 5 tyś. lat temu spadł deszcz kosmicznej materii. Meteoryty z Moraska zrobiły na uczniach duże wrażenie, szczególnie gdy dowiedzieli się, że mają aż 4,6 mld lat ( czyli tyle ile Układ Słoneczny). W muzeum gimnazjaliści podziwiali także m.in. kolekcję agatów oraz fantastyczne skamieniałości przewodnie, takiej jak amonity.

Wyprawa na wydział nauk geograficznych zakończyła się krótkim spacerem z przewodnikiem, dzięki któremu uczniowie mogli poznać strukturę funkcjonowania uczelni.

Z Poznania drugoklasiści wyjechali pełni wrażeń, ale mam nadzieję, że także wiedzy, która wyjątkowo w tym dniu została przekazana  w nieszablonowy sposób. 

Autor notatki : Małgorzata Sławek


« z 4 »