Wycieczka autokarowa trasą Wadowice – Kalwaria Zebrzydowska – Oświęcim.

       W minioną sobotę grupa gimnazjalistów pod opieką wychowawców udała się na wycieczkę autokarową trasą Wadowice – Kalwaria Zebrzydowska – Oświęcim. Niektórym towarzyszyli rodzice.

     Wadowice są szczególnym miejscem ze względu na postać św. Jana Pawła II. To właśnie tu urodził się Karol Wojtyła, późniejszy kapłan, biskup, kardynał oraz następca św. Piotra. Młodzież rozpoczęła zwiedzanie tego wyjątkowego dla Polaków miejsca od Liceum im. Marcina Wadowity, dawnego gimnazjum, w którym uczył się Karol Wojtyła i w którym w 1938 roku celująco zdał maturę.

Przed wejściem do szkoły od niedawna można zobaczyć rzeźbę przedstawiającą siedzącego na ławeczce gimnazjalistę – Karola Wojtyłę, najwybitniejszego absolwenta,  przywódcę Kościoła i świętego i zarazem zwykłego człowieka – ucznia. Gimnazjaliści, korzystając z tak niezwykłej okazji, chętnie przysiadali na ławeczce, by zrobić sobie pamiątkową fotografię ze swoim rówieśnikiem sprzed lat. Następnie wszyscy udali się do Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, gdzie odwiedzili kaplicę chrztu Karola Wojtyły, kaplicę Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz  kaplicę papieską z relikwiami św. Jana Pawła II. Nie obyło się także bez pamiątkowego zdjęcia przed Bazyliką przy pomniku Papieża Polaka. Był również czas na słynne papieskie kremówki i zakup pamiątek.

    Kolejnym etapem wycieczki była Kalwaria Zebrzydowska, najważniejsze po Jasnej Górze sanktuarium w Polsce i jeden z najcenniejszych polskich zabytków. Jest to pierwsza i największa w Polsce Kalwaria wybudowana w XVII w. na wzór Kalwarii Jerozolimskiej. Wśród przybywających tam szczególne miejsce zajmuje osoba Ojca Świętego Jana Pawła II, który obdarował Sanktuarium złotą różą papieską, a klasztor OO. Bernardynów został obdarzony przez Papieża godnością Bazyliki Mniejszej. Gimnazjaliści zwiedzali to miejsce w towarzystwie przewodnika, który przedstawił historię obiektu i oprowadził ich po pokojach, w których przebywał Jan Paweł II. Na koniec uczniowie obejrzeli makietę przedstawiającą kompleks Kalwarii Zebrzydowskiej i aby nabrać sił do dalszej wędrówki udali się na obiad do pobliskiego Domu Pielgrzyma.

      Po południu wyruszyli do miejsca mającego ogromne znaczenie dla narodu polskiego – Oświęcimia, gdzie w czasie II wojny światowej znajdował się największy niemiecki obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady Auschwitz-Birkenau.

Tam uczniowie w towarzystwie edukatorów szczegółowo zapoznali się z miejscem, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni. Niewątpliwie dla wszystkich gimnazjalistów było to ogromnym przeżyciem.  Na terenie Auschwitz I uczestnicy wycieczki zobaczyli to, co pozostało po utworzonym przez  nazistów pierwszym obozie dla mężczyzn
i kobiet, miejsce pierwszych eksperymentów uśmiercania przy użyciu Cyklonu B, mordowania pierwszych masowych transportów Żydów i pierwszych zbrodniczych eksperymentów na więźniach.

     Ważnym momentem dla wszystkich było złożenie wiązanki i zapalenie znicza przy „Ścianie Straceń” na dziedzińcu przylegającym do bloku 11, zwanego przez więźniów „Blokiem Śmierci”, z którego wyprowadzano skazańców na egzekucje. W latach 1941-43 esesmani rozstrzelali tam kilka tysięcy osób. Ginęli tu głównie polscy więźniowie polityczni, przede wszystkim przywódcy i członkowie organizacji konspiracyjnych.

     Następnie z Auschwitz I wszyscy udali się do Auschwitz II – Birkenau –  miejsca masowej eksterminacji, największego niemieckiego obozu zagłady. To tam zginęła przeważająca liczba ofiar Auschwitz – ponad milion osób. Tam były specjalnie zaprojektowane i wzniesione zespoły komór gazowych z krematoriami. Uczniowie na własne oczy zobaczyli to, co zostało z blisko 300 prymitywnych, w większości drewnianych baraków i ruiny komór gazowych.

     Wczesnym wieczorem gimnazjaliści opuścili to szczególne miejsce, by pełni przeżyć udać się w drogę powrotną. Kiedy dotarli do Dolska, było już po północy.

Autor notatki: Zdzisława Dłużak


« z 2 »