Dzień Patrona Janusza Kusocińskiego.

Dzień Patrona Janusza Kusocińskiego to ważne wydarzenie w życiu szkoły. Uroczystość ta na stałe wpisana w kalendarz placówki w Szkole Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Dolsku odbyła się w miniony poniedziałek – 15 stycznia, w rocznicę urodzin wybitnego sportowca.

Z uwagi na zróżnicowany wiek uczniów szkoły, Klasy I-III rywalizowały w sali gimnastycznej o Puchar Patrona Szkoły. Wśród konkurencji, które miały formę wyścigów rzędów, pojawiły się skoki w workach, toczenie piłki oraz konkurencje, w których wychowawcy rywalizowali wspólnie ze swoimi uczniami. Wszyscy walczyli do końca, dając z siebie wszystko, jak na prawdziwych sportowców przystało. Pierwsze miejsce i puchar przypadły w udziale klasie IIIc.

Po rozgrywkach sportowych dzieci klas młodszych udały się do sal lekcyjnych, gdzie przypomniały sobie sylwetkę Janusza Kusocińskiego, oglądając prezentację multimedialną. Następnie klasy pierwsze układały puzzle, przedstawiające postać patrona, klasy drugie rozwiązywały krzyżówkę, a uczniowie klas trzecich przygotowywali grę planszową, w którą następnie grały. Wszystkie zadania dotyczyły postaci Janusza Kusocińskiego i jego sukcesów sportowych.

Natomiast na starszych uczniów z klas IV-VI czekały zupełnie inne zadania. Od rana pod opieką wychowawców przygotowywali się oni do konkursu wiedzy na temat życia polskiego olimpijczyka  rozstrzelanego przez Niemców w Palmirach 21. czerwca 1940r. Później wszyscy udali się do Domu Sportowca, gdzie reprezentanci poszczególnych klas zmagali się z zadaniami konkursowymi, które obejmowały szeroki zakres informacji. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą dotyczącą nie tylko lekkoatletycznych wyczynów Patrona, którymi na stałe zapisał się w historii polskiego sportu, ale także jego działalności konspiracyjnej oraz współczesnych tradycji upamiętniających postać Janusza Kusocińskiego. Dwuosobowe reprezentacje klas odpowiadały na wylosowane przez siebie pytania. W zmaganiach zwyciężyła klasa IV a, II miejsce zajęła klasa Vb, a za nią uplasowała się klasa Va.

Kolejnym punktem obchodów był uroczysty apel, podczas którego dyrektor szkoły – Wojciech Dudziński podkreślił doniosłość Święta, a delegacja uczniów złożyła wiązankę kwiatów pod popiersiem Janusza Kusocińskiego, znajdującym się na boisku szkolnym.

Dalszy przebieg Dnia Patrona miał już zupełnie inny charakter. Uczniowie udali się bowiem na salę gimnastyczną, gdzie systemem „każdy z każdym” rywalizowali w grze w dwa ognie. Trzeba w tym miejscu dodać, że drużynom aktywnie pomagali wychowawcy, gra była bardzo emocjonująca i wszyscy świetnie przy niej się bawili.

Klasy siódme oraz klasy gimnazjalne uzupełniały wiedzę o Patronie, rozwiązując zadania testowe oraz projektując zaproszenia na Memoriał Michała Stryczyńskiego, zmarłego nauczyciela wychowania fizycznego (rozstrzygnięcie nastąpi wkrótce). W drugiej części najstarsi uczniowie również rywalizowali w rozgrywkach w dwa ognie. Najlepszą w tej mierze okazała się gimnazjalna klasa IIB.

Dzień Patrona to niewątpliwie istotny moment w kalendarzu każdej placówki. Szkoła Podstawowa w Dolsku propaguje w ten sposób znajomość najważniejszych wydarzeń z życia Janusza Kusocińskiego, przypomina o wyznawanych przez niego wartościach sportowych i patriotycznych oraz promuje je wśród społeczności szkolnej.

Autorki notatki:
Zdzisława Dłużak
Marlena Paszkowiak