W dniach 10 – 12 maja 2018 roku uczniowie klas drugich wraz z nauczycielami wyjechali na nietypową wycieczkę w kierunku wschodnim. Odwiedziliśmy Czarnolas, poznając rodzinę Kochanowskich i dzieje wsi, w której mieszkał największy poeta renesansu – Jan Kochanowski. Zwiedziliśmy Zwoleń, Janowiec, Puławy zagłębiając się w historię Polski i polskości, naszych walk wyzwoleńczych i zaborów. Ważnym punktem naszej podróży był Pałac Czartoryskich i pierwsze muzeum w Polsce założone przez księżnę Izabelę Czartoryską.
W Majdanku zderzyliśmy się z tragedią tysięcy ofiar byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Poznaliśmy Lublin, odpoczywaliśmy w Parku Zdrojowym Nałęczowa, gdzie w Chacie Stefana Żeromskiego nasiąkaliśmy atmosferą pisarstwa i historii literatury polskiej.
Ostatni dzień naszych wojaży to wspaniały i urokliwy Kazimierz Dolny. Stare, zabytkowe kamieniczki, spichlerze, ryneczki i wszystko na tle meandrującej Wisły. Nic dziwnego, że atmosfera i piękno Kazimierza przyciągają tłumy zwiedzających i rezydentów takich jak Romuald Lipko czy Daniel Olbrychski.
Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, które obejmowało ekspozycje wewnętrzne oraz hangary i tereny lotniska. Poznaliśmy historię lotnictwa polskiego z jego sławnym Dywizjonem 303 oraz współczesne elementy wyszkolenia lotników.
Bogaty program wycieczki, wspaniała pogoda i atmosfera sprawiły, że każdy uczestnik wycieczki znalazł coś dla siebie i pewnie niektórzy będą chcieli wrócić tam znowu…
Autor notatki: Anna Ważbińska-Busz